• 1
  • 2
  • 3
  • 4

آغاز پروژه استقرار سیستم مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت پالایشگاه گاز بیدبلند

پالایشگاه گاز بیدبلند به عنوان اولین پالایشگاه گاز خاورمیانه برای تصفیه گازهای ترش از سال 1349 به بهره­برداری رسیده است. تابستان سال جاری شرکت PAMCo. به عنوان برنده مناقصه پروژه استقرار سیستم مدیریت دارایی­های فیزیکی (فاز 1) در شرکت پالایش گاز بیدبلند اعلام شد. این پروژه در ادامه پروژه انجام ارزیابی و تدوین نقشه راه مدیریت دارایی­های فیزیکی که در ­سالهای گذشته در این مجموعه انجام شده است، صورت گرفت. این پروژه از نیمه دوم سال 1395 آغاز شد و تاکنون فاز آموزش آن برگزار شده است.

 

پروژه بازبینی فهرست‌بهای خدمات نگهداری‌وتعمیرات اداره‌کل ساختمان و تأسسیسات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران

راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان بزرگ‌ترین بازیگر عرصه حمل‌ونقل ریلی در خاورمیانه و همچنین یکی از شرکت‌های قدرتمند حمل‌ونقل ریلی در آسیا شناخته می‌شود. در داخل کشور نیز این شرکت، بیشترین سهم را از جابجایی بار و مسافر بر عهده دارد. یکی از ادارات کل راه‌آهن جمهوری اسلامی، اداره کل ساختمان و تأسسیسات است که حیطه وظایف این اداره، دربرگیرنده تآسیسات و ساختمان‌ها راه‌آهن (به‌جز ابنیه فنی) است. در این اداره کل، پروژه­ای با هدف به‌روزآوری و واقعی کردن فهرست‌بهای خدمات نگهداری‌وتعمیرات تعریف‌ شده است. به‌منظور انجام این پروژه، تیمی از مشاوران شرکت PAMCo، با مشارکت نفرات خبره گروه‌های مکانیک، برق، ساختمان و فضای‌سبز اداره‌کل ساختمان و تأسیسات راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از متد CPR، برنامه‌های تعمیراتی مرتبط با تجهیزات این اداره‌کل را به‌صورت مورد به مورد بررسی کرده و هزینه انجام هر فعالیت تعمیراتی را به‌صورت جداگانه و با درنظر داشتن منابع لازم برای انجام آن، به‌صورت واقعی استخراج می‌نمایند. پیش‌بینی شده که انجام این پروژه در حدود 8ماه به‌طول می­انجامد و این پروژه تا پایان سال 1395 ادامه‌ خواهد‌ داشت.

انجام آنالیز RCM بر روی شردر مجتمع کشت و صنعت نیشکر امیرکبیر

شرکت کشت و صنعت نیشکر امیرکبیر یکی از کشت و صنعت های هفت گانه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی است که در کیلومتر 55 جاده اهواز - خرمشهر واقع شده است. مساحت ناخالص اراضی این کشت و صنعت 15 هزار هکتار و مساحت خالص آن 12 هزار هکتار است؛ کارخانه شکر شرکت کشت و صنعت نیشکر امیرکبیر شامل دو بخش تولید شکر خام و تصفیه شکر می باشد که در حال حاضر فعال است.

شرکت کشت و صنعت نیشکر امیرکبیر بدلیل قرارگرفتن موقعیت مکانی خود در منطقه محروم توانسته است سهم عمده ای در اشتغال پایدار نیروهای جوان و بومی منطقه را به خود اختصاص دهد که این اتفاق ضمن  ایجاد امنیت پایدار در منطقه ، موجب رونق اقتصاد و معیشت شهرها و روستاهای حوالی این شرکت شده است.

در فرایند تولید نیشکر، پس از برداشت، نیشکر به‌صورت قطعاتی با طول حدود 50 سانتی‌متر خرد شده و سپس در دستگاهی به‌نام شردر (shredder) به‌صورت الیاف در می‌آید. این دستگاه را می‌توان به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین تجهیزات در تولید نیشکر به‌حساب آورد، به‌‌گونه‌ای که توقف این تجهیز، منجر به توقف کل خط تولید (از مرحله برداشت نیشکر تا مرحله تولید شکر تصفیه‌شده) خواهد شد. به همین روی، پروژه‌ای با هدف افزایش سطح قابلیت اطمینان این تجهیز، بر اساس متدولوژی RCM II  در این مجتمع تعریف شده‌است. از نتایج قابل انتظار از این پروژه می‌توان به کاهش معنا دار زمان توقف این تجهیز و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های تولید شکر در این مجتمع اشاره‌کرد. بنا بر براورد اولیه، برای انجام این پروژه، حدود 35 جلسه آنالیز پیش‌بینی شده‌است که تا کنون 20 جلسه آنالیز با مشارکت نفرات خبره این مجتمع برگزار شده است. پیش‌بینی می‌شود که تا پایان دی‌ماه 95 این جلسات ادامه داشته باشد.  بلافاصله پس از اتمام آنالیز، پیاده سازی نتایج حاصل از آنالیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

کتاب Uptime منتشر شد

زمان در دسترس: استراتژی‌هایی برای تعالی در مدیریت نگهداشت 

Uptime: Strategies for Excellence in Maintenance Management

بخشی از کتاب:

«کسب‌وکار شما شبانه‌روزی و هفت‌روز هفته جریان دارد و هر روز میلیون‌ها دلار سودآوری ایجاد می‌کند. بازار خوب است، تولید با حداکثر سرعت پیش می‌رود و مشتریان راضی هستند. عملیات گاهی برای مدتی کوتاه متوقف می‌شود، اما تجهیزات به‌سرعت تعمیر می‌شوند و به‌ندرت پیش می‌آید که کل تولید متوقف شود؛ اما ناگهان در آخر هفته با توقف کلی تجهیزات روبرو می‌شوید. چندین روز طول می‌کشد تا قطعه‌ای حیاتی را تهیه کنید و رفع مشکل نیز چند روز زمان دیگر می‌برد. کل زمان توقف به 5 روز بالغ می‌شود. صدای اعتراض مشتریان بلند شده است. شما محصول شرکت رقیب را می‌خرید، بسته‌بندی می‌کنید و به مشتریان خودتان می‌فروشید تا آن‌ها را راضی نگه دارید. در این مدت، گروهی از کارگران ماهر واحد تولید بیکار بوده‌اند. واحد نگهداری‌وتعمیرات نیز با کمبود نیرو مواجه است، زیرا نتوانسته‌اید کارکنانی شایسته پیدا کنید و کارکنان فعلی هم با حداکثر توان و شبانه‌روزی کار می‌کنند. نمی‌توانید تولید ازدست‌رفته را جبران کنید. بالاخره مشکل برطرف می‌شود و کار دوباره با نهایت سرعت ادامه می‌یابد. همین حادثه به‌تنهایی سودآوری سالیانه را کاهش می‌دهد و درآمد کل شرکت بیش از 2درصد کاهش می‌یابد.»

در جهان پرشتاب امروزین، جریان ارائۀ کالاها و خدمات به مشتریان نباید با موانعی همچون توقف ناشی از تعمیرات روبرو شود. برای اینکه سازمان‌ها بتواند پیشگامی خود را حفظ کنند، مدیران باید استراتژی‌هایی را اجرا کنند که عملکرد عملیات را در بالاترین سطوح حفظ کند. ویرایش دوم کتاب «زمان در دسترس»، مطالب ویرایش اول را روزآمد کرده و نگرشی به‌روز دربارۀ استراتژی‌های موفق برای مدیران و متخصصان سازمان ترسیم می‌کند.

همچنین کتاب حاضر مروری کلی دارد بر مواردی که برای دستیابی به تعالی در نگهداشت بدان‌ها نیاز دارید؛ نگهداشت، یکی از فرایندهای کلیدی کسب‌وکار در تمام صنایع سرمایه‌بر است. این کتاب مباحث فنی را با بیانی ساده توضیح می‌دهد و مفاهیمی به‌ظاهر مجزا و متضاد را در قالب نوعی استراتژی واحد ارائه می‌کند.

زمان در دسترس:

استراتژی ساده‌ای را در قالب هرمی برای نگهداشت در سطح جهانی نشان می‌دهد؛ این هرم 10 مؤلفه دارد که به‌ترتیبی منطقی چیده شده‌اند.

مبتنی بر تخصص و مشاهدات نویسندگان کتاب در مقام مشاوران مدیریت نگهداری و تعمیرات است.

به‌ویژه در زمینۀ سیستم‌های رایانه‌ای و ابزارهای پشتیبانی، مطالب ویرایش اول را به‌روزرسانی کرده است.

این کتاب مرجعی معتبر برای افرادی است که در عرصۀ نگهداری و تعمیرات فعالیت می‌کنند و با جزئیات امور آشنا هستند، اما دورنمایی از فرایندها و ساختار منطقی این رشته در ذهن ندارند. همچنین کتاب خوبی است برای مدیرانی که می‌خواهند درک مطلوبی از فعالیت‌های واحد نگهداری و تعمیرات به‌دست آورند، بدون اینکه وارد جزئیات شوند.

نظر برخی از متخصصان حوزۀ نگهداری و تعمیرات دربارۀ این کتاب

«چاپ جدید کتاب حاضر، حجم انبوهی از اطلاعات جدید و کاربردی را در اختیار مدیران دارایی‌های فیزیکی و متخصصان حوزۀ نگهداشت قرار می‌دهد.»

نورمند شامپین‌یی، شیوۀ مدیریت دارایی‌ها در خدمات مشاورۀ کسب‌وکار آی‌بی‌اِم، کانادا

«هر فردی که خواهان بیشینه‌سازی بهره‌وری و ارزش دارایی‌های فیزیکی سازمان متبوع خود است، باید زمان در دسترس را بخواند. زمان در دسترس برای تمام دارایی‌های فیزیکی، خواه صنعتی، تأسیسات یا ناوگان وسایل‌نقلیه کاربرد دارد.»

برایان مَلِک، رئیس انجمن نگهداشت و مهندسی کارخانۀ کانادا

«جیم رِیِس پیکنل دیدگاه‌های ارزشمندی در دومین ویرایش کتاب زمان در دسترس ارائه کرده است. او ایده‌های خلاقانه‌ای به‌ویژه در زمینۀ مدیریت منابع انسانی و تشکیل کارگروه ارائه می‌کند؛ ایده‌هایی که واقعاً سودمند هستند. جان کمبل خرسند خواهد بود.»

مایکل جی کاری، مدیر مدیریت دارایی‌ها، شرکت متریکون

«در طی سی سال گذشته، کتاب‌هایی در زمینۀ مدیریت نگهداشت مطالعه کرده‌ام و زمان در دسترس: استراتژی‌هایی برای تعالی در مدیریت نگهداشت مطمئناً یکی از کتاب‌های خوب در این حوزه است.»

دیوید اِی دو کاسترو، رئیس بِرازمان اِنژینِریا، برزیل

«ویرایش دوم زمان در دسترس جامع‌ترین دورنما از هنر و علم مدیریت نگهداشت است که تاکنون دیده‌ام و خواندن آن را هم به دانشجویان و هم به متخصصان حرفه‌ای توصیه می‌کنم. پیام اصلی کتاب این است که نگهداشت دارایی‌های فیزیکی نوعی سرمایه‌گذاری است و نه هزینه؛ شرکت‌هایی که به این پیام توجه کرده‌اند، پیشگامان آینده خواهند بود.»

دکتر پیتر اِف نایتس، دانشیار دانشکدۀ مهندسی دانشگاه کوئینزلند، استرالیا

«من مطالعۀ زمان در دسترس را به تمام مدیرانی که علاقه‌مند به ارتقای بازدهی کسب‌وکار خود هستند و تمامی متخصصان نگهداشت که می‌خواهند در مسیر تعالی حرکت کنند، توصیه می‌کنم.

باب تیله، مدیر اجرایی فرایندهای کسب‌وکار، پِلِیسِر دام

برای مشاهدۀ فهرست، دانلود خلاصه و خرید کتاب کلیک کنید